logo.gif (5938 bytes)
 OBSAH
 CO NOVÉHO
 ELEKTRONIKA
 CHARTER
 LODĚ
 LODNÍ MOTORY
 OBLEČENÍ
 PLAVBY
 PŘÍSLUŠENSTVÍ
 TEORIE
 TESTY LODÍ
 VRAKY
 ZÁVODĚNÍ
 O RÉČKU
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  blikmajak.gif (1222 bytes)  Jachting na Internetu

      Není to tak dávno, co slovo Internet bylo známé jen pro úzkou skupinku počítačových nadšenců na akademické půdě. Dnes již většinu z nás asi nepřekvapuje, že za běžnou adresou nalézáme podivnou zkratku začínající třemi písmenky www nebo jinou obsahující trochu nezvykle vypadající znak @, který je všudypřítomný v případě elektronické pošty známé jako e-mail. Zkrátka pojem Internet nás začíná obklopovat a zasahuje do našeho života ač máme k němu přístup nebo ne.

      Není proto divu, že i jachting nezůstává stranou. Je tomu pomalu již dva roky, co byly pod patronací Českého svazu jachtingu (ČSJ) uvedeny do provozu stránky www.yachting.cz, které slouží potřebám našich jachtařů. Pokud se na tyto stránky podíváte, a lze to všem vřele doporučit, tak není třeba příliš dlouho vysvětlovat k čemu vlastně Internet v jachtingu je.

      Co nám jachtařům vlastně přístup do Intrenetu nabízí? Jde především o komunikační prostředek, který pružně zprostředkuje informace, které potřebuje jachtař pro svoji činnost jako například oznámení o závodech, podmínkách přihlášek, výsledkových listin nebo odkazy na další www (nebo jinak nazývané - webovské) stránky doma a ve světě. Na Internetu najdete zprávy o počasí, archivy a statistiky bouří a průběhu hurikánů, nabídku na koupi elektronického a dalšího vybavení a přehledy knih, map a plavebních příruček a mnoho dalšího. V řadě případů pomocí elektronických obchodů si mnohé můžete přes Intrenet přímo koupit. Řada marín nabízí možnosti předem objednání stání a řady dalších služeb, které můžete provést zase přes Internet.

      Můžete sledovat v reálu vrcholné závody nejen v podobě textových zpráv, ale máte k dispozici přímé televizní přenosy, videozáznamy, audiozáznamy nebo fotografie. Kdo chce, tak se může zúčastnit virtuálních závodů, které jsou s těmito událostmi spojeny. Posledním příkladem může být například tragický průběh závodu Sydney - Hobart '98 nebo závod osamělých mořeplavců Around Alone Race.

      O tom k čemu Internet je užitečný přímo na lodi nám opět můžou posloužit dva příklady z posledně uvedeného závodu. Jde o operaci ruky, kterou si prováděl osamělý jachtař Viktor Jazykov na moři za pomocí instrukcí posílaných z Kapského města pomocí elektronické pošty. Druhým příkladem je organizování a sledování záchranné akce jachtařky Isabelle Autissierové po jejím převrácení v Jižním Pacifiku, kdy ji úspěšně pomohl další jachtař v závodě G. Soldini. V obou případech bylo k přístupu do Internetu použito družicového komunikačního systému Inmarsat.

      K připojení do Internetu již dnes neslouží jen telefonní síť, ale i například mobilní telefon GSM nebo družicové systémy jako je Inmarsat, Iridium, Globalstar a mnohé další. E-mail můžete poslat v systému Orbcomm i přes ruční přístroj přímo z paluby lodě.

      Našim jachtařským organizacím sdruženým v rámci ČSJ jako je Česká asociace námořního jachtingu (ČANY) nebo Česká asociace windsurfingu (ČWA) dává Internet možnost účinněji komunikovat se svojí členskou základnou a předávat ji potřebné informace.

      Je tedy více než zřejmé, že přístup do Internetu umožňuje ve svém důsledku zvýšit bezpečnost plaveb, a to především jde. Správné informace ve správný čas to je to, co každý jachtař potřebuje jak při plánování, tak vlastní plavbě. K tomu všemu dnes pomáhá i Internet.

      Internet však může mít pro jachtaře i některé negativní stránky. Teď nemám na mysli jen možnost propadnutí nezřízené hráčské závislosti nebo droze surfování vedoucím až ke ztrátě potřeby živé komunikace. Jde mě především o ty, kteří se stanou naprosto závislými na informacích získávaných jen z Internetu. To ve svém důsledku může vést i k tragediím při plavbě na moři, kdy jachtař není schopen plout bez podpory elektronických navigačních systémů a není schopen vyhodnotit lokální povětrnostní situaci bez meteozpráv nebo řešit krizové situace bez podpory pozemního týmu. Objevují se již i extrémní nápady, jako je například plavba bezposádkové plachetnice kolem světa řízená z pohovky domova přes Internet. Je třeba si jen přát, aby uživatelé-jachtaři si tato nebezpečí uvědomovali a nepodlehli dojmu, samospasitelnosti fenoménu Internetu.

      Málokoho asi překvapí, že se na Internetu objevuje i český čistě internetovský časopis. Lze to jen přivítat neboť nabízí podstatně účinnější multimediální formy předávání informací jachtařům, než tomu je v případě elektronických kopií známých jachtařských časopisů. Pokud se mu podaří udržet aktuálnost o obsahovou informační základnu, tak není třeba se o jeho osud obávat. Je však třeba mít na paměti, že ani dobrý kolektiv tohoto internetovského časopisu nic nezmůže, pokud sami jachtaři nebudou ochotni svými příspěvky do něj pomoci ostatním.

      Za sebe chci popřát kolektivu časopisu hodně úspěchů v jejich opravdu záslužnému počinu. Nám jachtařům a čtenářů dobré počtení a mnoho potřebných informací, které pomohou dovést naše lodě bezpečně do domovského přístavu.

Ing. Petr Ondráček, CSc.