logo.gif (5938 bytes)
 OBSAH
 CO NOVÉHO
 ELEKTRONIKA
 CHARTER
 LODĚ
 LODNÍ MOTORY
 OBLEČENÍ
 PLAVBY
 PŘÍSLUŠENSTVÍ
 TEORIE
 TESTY LODÍ
 VRAKY
 ZÁVODĚNÍ
 O RÉČKU
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  blikmajak.gif (1222 bytes)  Trasa na 7 dní pro plavbu ze Splitu

      Pro ty z Vás, kteří se třeba ještě letos chystáte na plavbu po Jaderském moři přinášíme malý návod, který jak doufáme, Vám může být užitečný při plánování trasy Vaší plavby.

      Sobota - odpoledne nalodění, převzetí lodi, noc v marině nebo vyplutí na ostrov BRAČ do mariny MILNA (11NM ). MILNA je hezké město s chráněnou, dobře vybavenou marinou. V marině je voda, elektřina, WC, sprchy a čerpací stanice. Platí se 120 Ku za 10m dlouhou loď. Stání je na mooringových lanech.

      Neděle - vyplutí na ostrov VIS do města VIS (20NM ). Na západ od přístavu VIS je zátoka ROGAČAC. V této zátoce je dobré kotvení a je tu zajímavý vojenský tunel 100m dlouhý, kde se dříve skrývaly vojenské lodě. V současnosti je volně přístupný. Z této zátoky je do přístavu VIS necelé 2NM. Noc v přístavu VIS. Voda a elektřina na molu, na části mola jsou mooringová lana. Platí se zde za 10m dlouhou loď asi 130 Ku. WC ani sprchy nejsou. Ve VISU jsou příjemné restaurace a také čerpací stanice. Přístav není pohodlný při bóře.

      Pondělí - obeplutí ostrova po východní straně. U ostrova BUDIKOVAC ( 6,5NM ) na SE konci VISU je nádherná laguna. Hloubka na kotvu je tu 3 - 4m. Nutné opatrně vplouvat a stát zde pouze za bezvětří nebo za slabého větru. Ve vzdálenosti 1NM směrem SW je ostrov RAVNIK. V zátoce na jeho jižním konci je ZELENA ŠPILJA - Zelená jeskyně. Rozhodně stojí za návštěvu. Jeskyně je velice hezká ze člunu i při potápění. Nejlepší světlo na prohlídku je kolem poledne. Nevhodné, když fouká jugo. Něco přes 0,5NM směrem W je na VISU zátoka s vesnicí RUKAVAC. Je zde malé molo s hloubkou 3m, kde se dá stát přídí na kotvě a zádí na mole. Bezpečné stání při všech větrech mimo juga. Dá se zde strávit noc, pokud Vám dobře drží kotva. V létě jsou zde otevřené příjemné restaurace. Směrem NE asi 1NM daleko je zátoka ZAGLAV. Je zde jedna z mála písečných pláží. Velice vhodná pro děti. Pro rodiče je vedle pláže neméně pěkná restaurace.

      Úterý - na jižním pobřeží VISU jsou krásné zátoky s pěkným potápěním - zátoka RUDA a TRAVNA. Zátoka U STINIVA je dlouhý fjord na konci se rozšiřující do kouzelné oblázkové pláže s malým rybářským domkem obývaným pouze v sezoně. Doporučuji.

      Ze zátoky RUKAVAC je to 9NM daleko na ostrov BIŠEVO směrem W. Na východní straně BIŠEVA je zátoka BALUN, kde je MODRA ŠPILJA - Modrá jeskyně. Je to opravdu úžasná jeskyně, do které jde denní světlo pouze tunelem pod vodou. Je celá nádherně modrá. Dá se do ní vplout podvodním tunelem. Je nutné se ponořit asi 2m pod hladinu a uplavat pod vodou asi 4m. Zvládne to téměř každý. První proplutí je ale lepší udělat směrem z jeskyně ven. Plujete totiž do modré záře. A do jeskyně plujete do tmy, což je psychicky podstatně náročnější. Do jeskyně se dá také plout na člunu úzkou asi 50m dlouhou chodbou, která se na svém konci láme zpět a otevírá se do veliké Modré jeskyně. Nejlepší čas na návštěvu je kolem 11 hodiny. Pokud však je klidné počasí, je tam tolik lodí, že jeskyně je tak zakouřená výfukovými plyny z přívěsných motorů, že se v ní nedá dýchat. Navíc velice jedovatá baba na loďce u vjezdu do jeskyně vybírá 10 Ku za každou osobu. Ti, co plují pod vodou, samozřejmě neplatí. V případě pěkného počasí je tedy lepší připlout odpoledne. Není tak pěkné světlo, ale budete tam sami. Před jeskyní se nedá zakotvit, musí se popojíždět na motor a čekat na posádku, která je v jeskyni. Fouká-li jugo, budete v jeskyni nejspíš sami i v poledne. Výběrčí baba tu nebude a i z jachtařů si sem málokdo troufne. Musíte být velice opatrní při manévrech před jeskyní. Na západní straně BIŠEVA jsou pěkné zátoky SALBUNARA, BIŠEVSKA, RAŽANJ i POTOK.

      Od Modré jeskyně je to 5NM směrem NE do přístavu KOMIŽA na VISU. Velice pěkné město. Stání na mooringových lanech. Je zde voda, elektřina i WC. Platí se asi 130 Ku za 10m loď. Dobré stání na noc.

      Středa - záleží na tom, co fouká. Fouká-li jugo, nastupuje varianta A), fouká-li bóra, nastupuje varianta B)

A) středa - při jugu plavba podél severního pobřeží, možná návštěva zátoky OKLJUČNA nebo GRADAC. Odpoledne přeplavba na ostrov ŠOLTA. Z KOMIŽE je to 24NM do zátoky U TATINJA asi uprostřed jižního pobřeží ŠOLTY. Dobré kotviště, pokud jugo nefouká přímo z jihu. Velice pěkné potápění na šnorchl. Ve východní části zátoky úplně na konci je dům, kde je dobře utajená restaurace asi pro 8 lidí. Funguje pouze pro jachtaře a hlavně v sezoně. Starý rybář loví ryby a jeho žena je pro hosty připravuje. Za klidného počasí zde lze přenocovat - příď na kotvě a záď na dlouhém laně na břeh. Pokud to počasí nedovolí, je bezpečné stání o 4,5NM dále směrem W v přístavu MASLINICA. Stání je na mooringových lanech. Je zde voda a elektřina a platí se asi 120 Ku za 10m dlouhou loď. Hezký přístav.

      Čtvrtek - v zátoce U ŠESULA směrem S hned vedle MASLINICE je dobré kotvení a koupání. Ve vzdálenosti 3NM směrem NW je u ostrova VELI DRVENIK na jeho E straně malý ostrůvek KRKNJAŠ. Je tam několik možností stání přídí na kotvě a zádí na dlouhém laně na břeh. Pěkné koupání. Necelé 4NM odtud je na druhé straně ostrova přístav DRVENIK. Je tam nedokončená marina, vlastně je to jedno molo, kde se dá stát podél mola nebo přídí na kotvě a zádí na molo. Na molu přímo v přístavu je hloubka 3 - 4m a dá se tam stát také, jak bokem podél mola tak na kotvě přídí a zádí na molo. Není zde ani voda ani elektřina a také se zde nic neplatí. V sezoně několik restaurací. Směrem N ve vzdálenosti 3NM je na pevnině zátoka BISKUPIJA. Je to dobře chráněné útočiště jak na kotvě tak u malého mola, které však bývá většinou plné rybářských lodí. Výborná restaurace.

      Pátek - směrem SE je ve vzdálenosti 10NM na ŠOLTĚ zátoka GROHOTE a vedle ní směrem E zátoka NEČUJAM. V GROHOTE se dá stát u mola, kde je čerpací stanice a obchod. Koupání je lepší v zátoce NEČUJAM, kde se stojí na kotvě. Večer plavba zpět do SPLITU ( 9,5NM ).

      B) středa - při bóře plavba podél jižního pobřeží VISU směrem E na 32NM vzdálený ostrov ŠČEDRO. Na severní straně ostrova asi uprostřed je zátoka LOVIŠČE, kde se dá dobře kotvit a koupat. Opět příjemná restaurace. Pokud by byla bóra příliš silná, je lepší na noc přeplout do města HVAR na ostrově HVAR směrem W ( 13NM ) nebo do mariny PALMIŽANA na ostrově SV. KLEMENT 2NM daleko od přístavu HVAR směrem W. Marina je dobře vybavená - voda, elektřina, WC, sprchy. Stání je na mooringových lanech. Platí se asi 170 Ku za 10m dlouhou loď.

      Přístav HVAR je velice malebný a rozhodně stojí za návštěvu. Je tu množství restaurací a cukráren. Stání přídí na kotvě a zádí na molu. Je zde možnost zapojení elektřiny. Platí se opět asi 100 Ku za 10m dlouhou loď. V zátokách kolem ostrova SV. KLEMENT je hezké koupání i potápění.

      Čtvrtek - plavba kolem západního výběžku ostrova HVAR a potom směrem ENE je přístav BOL na jižním pobřeží ostrova BRAČ ( 17NM ). U BOLU je nejkrásnější písčitá pláž Chorvatska na výběžku DUGI RAT. Stání v přístavu bokem podél mola nebo přídí na kotvě a záď na molu. Pokud vím, tak se tu nic neplatí ale také tu nejsou žádné služby.Opět příjemné restaurace a cukrárny. Pokud nefouká jugo, je zde bezpečné stání přes noc.

      Pátek - plavba z BOLU směrem W kolem zátok U SMRKA, U MASLINOVA, LUČICE a U OSIBOVA. Všude je velice dobré koupání a potápění. Bezpečné stání na kotvě při bóře. Do úžiny SPLITSKA VRATA mezi BRAČEM a ŠOLTOU je to z BOLU 14NM. Směrem NNE asi 2,5NM od SPLITSKYCH VRAT je nad MILNOU zátoka BOBOVIŠČE. Opět hezké koupání a potápění. Z této zátoky je to necelých 10NM daleko směrem N do SPLITU.

      Všechny ceny v přístavech jsou uváděny pro plnou sezonu - červenec a srpen. V ostatních měsících jsou ceny asi o 30% nižší.

      Počasí běží nonstop ve třech jazycích na 67 kanále (chorvatsky, anglicky a německy, předpověď pouze pro Jadran) a 68 kanále (je příliš podrobné pro celé Středomoří včetně navigačních varování).

Jiří Zindulka