logo.gif (5938 bytes) Re - yachting
 OBSAH
 CO NOVÉHO
 ELEKTRONIKA
 CHARTER
 LODĚ
 LODNÍ MOTORY
 OBLEČENÍ
 PLAVBY
 PŘÍSLUŠENSTVÍ
 TEORIE
 TESTY LODÍ
 VRAKY
 ZÁVODĚNÍ
 O RÉČKU
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  blikmajak.gif (1222 bytes)  Potápění na Korsice


Korsika, přezdívaná jako ”Ostrov krásy”, leží ve Středozemním moři, 180 km od pobřeží Francie, v těsném sousedství ostrova Sardinie. Korsika spadá pod státní správu Francie, oficiálním jazykem je francouzština a platnou měnou francouzský frank. Na ostrově o délce 170 km a šířce 85 km se nachází všechny typy krajiny, které si jen turista dovede představit: skalnaté pobřeží i mnoho písečných pláží, velehory se zasněženými vrcholky, borové lesy, kaňony s divokými řekami a vodopády. Modrozelené vody Tyrhénského a Ligurského moře kolem ostrova skýtají množství fantastických lokalit pro potápění.

Existují dvě základní cesty, jak se z České republiky můžete dostat vozem na ostrov. První vede přes Německo do francouzských přístavů Toulon, Nice a Marseille, a odtud trajektem do přístavů Bastia, Calvi, Ajaccio a Propriano, druhá cesta přes Rakousko do italských měst Janov, La Spezia, Livorno a Piombino, a dále trajektem do Bastie. My jsme zvolili cestu přes Salzburg, Filach, Udine, Benátky, Boloňu, Florencii a Livorno. Trajekt odtud do Bastie stojí zhruba 30.000 italských lir za 1 osobu, za 2 osoby a osobní vůz pak 190.000 lir, plavba trvá 4 hodiny. Naše cesta pokračovala vozem do města Bonifacio, což trvá zhruba 3 hodiny. Ubytování je možné v hotelech, v soukromí a v oficiálních kempech. My jsme se ubytovali v kempu Les Illes, asi 8 km od starého města, v bungalovech s teplou vodou, ledničkou a vařičem. Cena za osobu a noc je 20 DM. Toto místo je vyhlášenou základnou pro surfaře, neboť na pobřeží, které je vzdáleno 800 m, vane stále příznivý vítr a jsou zde rozlehlé mělčiny ( 1 - 1,5 m ). Koupit základní potraviny není problém -jsou sice o 30 procent dražší než u nás, ale například dobré víno nebo zelenina je naopak levnější.

Pro potápění na celém jižním pobřeží je potřeba gumový člun se závěsným motorem, protože do poměrně velké vzdálenosti od břehu je malá hloubka. Čluny se dají bez problémů pronajmout ve všech větších přístavech. Zajímavostí je, že pobřežní stráž nepožaduje oprávnění pro vedení malého plavidla, neboť člun pokud nemá větší délku než 5 m je považován za rekreační plavidlo. Další dobrou zásadou je ponechání alespoň jednoho člena ve člunu pro případnou záchranu potápěče, kterého odnesl proud daleko od lodi. Taktéž je vhodné, aby každý potápěč použil signální bóji. Není potřeba žádat o speciální povolení pro potápění jako třeba v Chorvatsku, u všech potápěčů se předpokládá pouze platná sportovní licence. Je zakázáno potápět se na archeologických nalezištích a také cokoliv z moře vynášet. Informace o těchto místech se dají získat na všech potápěčských základnách a kapitanátech. Za naplnění lahve zaplatíte přibližně 20 DM a prakticky ve všech osadách je alespoň jedna potápěčská základna s kompresorem. Kotvení na marině v Bonifaciu stojí 270 F za menší plachetnici a noc, 1 l benzínu 6,90 F.

Náš první ponor byl blízko ostrůvku Ile Piana do hloubky 14 m, mezi zaplavené útesy, ve kterých se skrývají murény a langusty.

Další místem byla přírodní rezervace Merouville, mezi ostrůvky Lavezzi a Cavallo. Název rezervace je odvozen od slova Merou, které ve francouzštině znamená mořský okoun. Toto místo se nachází na volném moři a prakticky vždy zde vane vítr, který tvoří menší vlny. Pro méně zkušené posádky plachetnic mohou představovat nebezpečí hojné mělčiny. Za pěkného počasí je lokalita doslova obležena potápěčskými loděmi, takže hledání je velice snadné. Kotvení je problematické díky velkým proudům a písečnému dnu. Pokud kotvou minete skalní výstupky, musíte celý manévr opakovat znovu, což mezi množstvím lodí není jednoduché. Ze dna, které je ve 29 m, vystupují obrovské žulové bloky až do hloubky 15 m, tvořící průlezy, ve kterých se prohánějí obrovští kanici dorůstající délky až 1 m. Jakmile kotva padne na dno, objeví se párek hladových obrů, kteří již čekají na jídlo od návštěvníků. Pokud si nedáte pozor, zvědavé ryby vám ihned vytrhnout z ruky vše, co i jen vzdáleně připomíná pamlsek. Bloky v hloubce 20 m jsou porostlé nádhernými trsy žlutých gorgónií a můžete zde vidět i další středomořské živočichy jako chobotnice, ropušnice, salpy, kněžíky, ježovky a hvězdice. Je to překrásné místo a pro nerušené pozorování je dobré sem zajet časně ráno, protože už po 8 hodině vyjíždí loď plná potápěčů z blízké základny v Bonifaciu.

Na jihu ostrova Lavezzi leží další zajímavá lokalita u Pyramide de la Semillante, zde roku 1855 ztroskotal 54 m dlouhý trojstěžník Semillante. Havárii, při které zahynulo 592 pasažérů, připomíná památník na ostrově. Vrak lodi leží v hloubce 16 m a je už poměrně nepatrný, dřevěné trosky jsou roztroušeny na velké ploše.

Potápěli jsme se také v zátoce Cala della Chiesa, kde jsme se setkali s obrovským hejnem asi 0,5 m velkých ryb - Seriolami. Tvořily prakticky neproniknutelnou stěnu, které se otáčela jako na povel podle pohybu vedoucích ryb. Na dně ( v 10 m ) jsme viděli kyjovky, 40 cm dlouhé mušle zabořené špičatým koncem do písku. Celá oblast bonifáckého průlivu je plná vhodných míst pro potápění a prakticky kdekoliv zakotvíte, najdete nějakou zajímavost.

Snadný a velmi hezký ponor je v zátoce Mortoli SZ od Bonifacia, kde leží vrak letadla Vickers Vicking. Bylo to britské letadlo, které v roce 1950 nouzově přistálo pro poruchu motorů na hladině. Posádka i všichni pasažéři doplavali bez problémů na nedaleký břeh. Vrak leží na písčitém dně v hloubce 13 m, ale není jednoduché ho najít. Nám se to povedlo pouhou náhodou, díky jiné lodi, již zakotvené nad vrakem. V tomto případě by byl neocenitelným pomocníkem navigační přístroj GPS.

Zajímavým vrakem je jistě také americký bombardér B - 17 z období druhé světové války poblíž města Calvi. Můžete ho najít ve 30 m na písčitém dně, zhruba 20 min. plavby od potápěčské základny, poplatek za jízdu lodí je 30 F. Tuto lokalitu jsme bohužel již na naší cestě zpět nestačili navštívit, ale rozhodně se sem příště vypravíme.

Kromě fantastických zážitků při potápění nabízí Korsika mnoho dalších kulturních i přírodních památek. Ve městě Bonifaciu je to například pevnost Cizinecké legie, vystavěná stejně jako celé město na vápencovém útesu vysokém přes 100 m. V bonifáckém průlivu se také těží červený korál ( Corallium rubrum ), ze kterého se vyrábějí exklusivní šperky. Těžba je však povolena pouze na speciální povolení profesionálům, kteří znají problematiku a zásady těžby, a taktéž perfektně ovládají potápění do hloubek přes 100 m. SSZ od Bonifacia leží malebné staré město Sartene s uzoučkými uličkami, které je celé vybudováno vysoko ve skalách. Většina povrchu Korsiky je hornatá a všechna vegetace je díky častým dešťům prakticky po celý rok zelená. Za návštěvu rozhodně také stojí oblast Bavella s horskými štíty a spoustou vysokých vodopádů a kaskád vhodných i pro koupání. V hlavním městě Korsiky - Ajacciu si můžete prohlédnout např. rodný dům císaře Napoleona Bonaparta a muzeum kardinála Fesche. Z městečka Porto nezapomeňte navštívit lodí přírodní rezervaci Scandoly.

Korsika na nás velice zapůsobila svou krásnou přírodou, zajímavými lidmi i starobylou architekturou, a její návštěva je nezapomenutelným zážitkem nejenom pro potápěče. Každý, kdo hledá něco netradičního si jistě najde svůj malý zázrak, kvůli kterému se rád na tento ostrov vrátí.

 

Bližší informace můžete získat každý čtvrtek od 17 hod. v klubovně klubu Mersores Pragenses, Kostelní ul. č. 14, Praha 7.

 

Text Jiří Jedlička

Foto Jindřich Maťák a Jaroslav Klepal