Logo Ré Yachting
 OBSAH
 CO NOVÉHO
 ELEKTRONIKA
 CHARTER
 LODĚ
 LODNÍ MOTORY
 OBLEČENÍ
 PLAVBY
 PŘÍSLUŠENSTVÍ
 TEORIE
 TESTY LODÍ
 VRAKY
 ZÁVODĚNÍ
 O RÉČKU
 


 

 
 
  blikmajak.gif (1222 bytes)  Formula windsurfing

      Od doby, kdy Jim Drake vymyslel a sám se jako první postavil na oplachtěný plovák a způsobil tím revoluci mezi milovník vodních sportů již uplynulo více než 34 let. V posledních dvou letech došlo v tomto sportu k další revoluci a Jim Drake je opět u toho jako jen z hlavních "shaperů" firmy Starboard, která vyvinula nový plovák pro třídu Formula windsurfing.

      Jejich plovák nazvaný Formule měří 270 cm. Šířka 85 cm, výtlak 155 litrů a vhodný tvar vedl k ideální distribuci váhy na plovák, čímž bylo umožněno dosáhnout skluzu dříve než na většině ostatních plováků. Formule firmy Starboard neměla v letošním roce mezi ostatními plováky této třídy v podstatě žádnou konkurenci. Polák Wojtek Brzozowski na Formuli vybojoval titul Mistr světa. Mistrem Evropy se na stejném plováku stal Eduardo Bellini z Itálie a i další přední místa byla vždy obsazena plováky stejné značky. Z dalších značek se dobře osvědčily také AHD, Mistral, Drops a F2.

      Široké výtlačné plováky a plachty o rozměrech kolem 10 m2 jsou typickými znaky nové třídy Formula windsurfing. Pro závodění v této třídě platí základní pravidlo. Do závodu si každý závodník může přihlásit jeden plovák a tři plachty. To umožňuje každému vybrat si materiál, který vyhovuje jeho fyzickým předpokladům. Eliminuje se tím jistá váhová selekce, která například u Mistralu znevýhodňovala těžší surfaře. Ve Formuli mezi sebou soupeří devadesátikiloví i šedesátikiloví závodníci se stejnou šancí na vítězství.

      Tratě, na kterých se závodí, jsou v podstatě identické s tratěmi pro raceboardy, tedy trojúhelník a karusel. Snahou každého závodníka, je tak dosáhnout optimální kombinace stoupavosti a rychlosti. Velké plachty, šířka a výtlak prken umožňují dosáhnout skluzu již ve větru okolo 5 m/s, což je také hranice pro odstartování rozjížďky. V případě, že více než polovina závodníků ze skluzu vypadne, rozjížďka se ruší.

      Značným vývojem, bez kterého by nová třída nemohla vzniknout, prošel kromě plováků také vývoj plachet. Jejich plocha se radikálně zvětšila. Tuto změnu umožnil především jejich střih. Ten v kombinaci s prací stěžně dovoluje ve slabém větru zachytit maximum větru celou plochou plachty. Při silném větru, kdy by již plachta klasického střihu nebyla zvládnutelná, se vršek plachty otevře a přebytečný vítr vypustí. Podobným způsobem pracuje plachta také na vlnách a její práce je při pohledu zezadu velmi dobře patrná. Správně vytrimovaná plachta má svojí maximální hloubku přímo proti surfařově obličeji, její těžiště a hlavní tah je nízko a vrchní twist má pevný tvar. Takováto plachta je pak i při rozměru nad 10 m2 zvládnutelná i ve větru nad 10 m/s, i když při této síle větru již bude pravděpodobně rychlejší o něco menší plachta. Firmy, které zaznamenaly největší úspěchy s novými plachtami jsou Neilpryde, Gaastra, North sails, GUN a YES.

      Při výběru materiálu pro rozjížďku je nutné brát v úvahu především místní podmínky. V poryvovém vnitrozemském větru se tak musíme snažit mít spíše větší plachtu, která nás i v nejslabším větru mezi poryvy udrží ve skluzu. V nejsilnějších poryvech budeme naopak přeplachtěni. Při stálé mořské bríze budeme volit plachtu, která nám zabezpečí největší rychlost a jejíž nadměrné metry nebudou klást zbytečný odpor vzduchu při jízdě proti větru. Obecně platí, že hustší mořská voda i hustší vítr umožňuje zvolit menší plachtu, která by ve stejných podmínkách ve vnitrozemí a na sladké vodě byla příliš malá. Zásadní pro maximální výkon je také volba správné ostruhy. Jejich délka se pro závodění pohybuje mezi 54 a 65 cm. Její výběr závisí na síle větru, velikosti plachty a také na šířce plováku. S dlouhou ostruhou lze dosáhnout lepší stoupavosti. O to složitější bude zvládnout ji při jízdě po větru.

      Třída Formula windsurfing se v letošním roce začala objevovat také na našich vodách. V sérii závodů českého poháru je hodnoceno již více než 35 závodníků, což je v premiérovém roce číslo skutečně úctyhodné a dokazuje, že tato třída je vhodná i pro naše podmínky. Formule ovšem nejsou výhradně závodními plováky. Jejich výtlak a snadná ovladatelnost z nich dělají také vhodné plováky pro výuku a umožňují i ne příliš pokročilým surfařům zažít pocit z jízdy ve skluzu. Pokročilým umožní jezdit ve skluzu již ve větru od 4 -5 m/s, tedy ve větru, který je v našich podmínkách celkem obvyklý. Věčné čekání na vítr se tak velmi zkrátí a každý kdo si formuli pořídí si výborně zasurfuje.

      Formula Windsurfing v současné době čeká na zařazení mezi olympijské třídy. O její případné olympijské budoucnosti se rozhodne na zasedání mezinárodní jachtařské asociace (ISAF) v listopadu tohoto roku. Pravděpodobně by mohla nahradit současný olympijský plovák Mistral One Design. Věřím, že nehledě na rozhodnutí ISAF čeká tuto třídu skvělá budoucnost. Závodit na Formuli je totiž velká zábava a proto si k ní jistě mnoho surfařů svoji cestu najde.

Lukáš Neumann