Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
K moři přes Rakousko
 
      11. května - Vzhledem k tomu, že je Rakousko jednou z tranzitních zemí pro cesty do Chorvatska, měli by motoristé při své cestě na dovolenou pamatovat i na rakouské dopravní předpisy.

 
Od 1.5.2005 je v Rakousku součástí povinného vybavení každého vícestopého vozidla jeden výstažný oděv (Warnbekleidunf), kterým může být buď výstražná vesta (Warnweste), nebo zvláštní reflexní pásy ve formě šlí nebo kombinéza; každý z těchto typů výstražného oděvu musí být buď žlutý, nebo oranžově červený nebo červený, případně mohou být tyto barvy kombinovány. Oděv musí odpovídat rakouské normě EN 471. Povinný reflexní oděv mnohonásobně zvyšuje viditelnost osoby pohybující se na vozovce, je opatřením rakouské vlády ke snížení nehodovosti na silnicích.

Nový doplněk výbavy musejí motoristé používat za určitých stanovených okolností, např. v případě, má-li řidič nehodu, na dálnici vystoupí z vozidla a jde umístit výstražný trojúhelník, nebo pohybuje-li se v odstavném pruhu dálnice nebo silnice nebo kdekoli jinde na dálnici či silnici. Dále jej musí na dálnici obléci, když něco z vnějšku upravuje na svém vozidle aniž by byl povinen postavit trojúhelník, nebo když chce pomoci jinému řidiči při odstraňování následků jeho nehody. Na ostatních silnicích si řidič musí tento oděv obléci v případě nehody, když jde umístit výstražný trojúhelník, pokud mu to předpisy ukládají. Tento oděv má být používán též při vystoupení z vozidla v nepřehledných úsecích a za snížené viditelnosti.

Odborníci doporučují, aby tento výstražný oděv byl v autě k dispozici pro případ potřeby pro všechny v autě cestující osoby, vč. dětí (pro děti se např. prodávají vesty ve dvou velikostech), avšak předpis zatím platí jen pro řidiče.
Řidič, který předepsaný oděv nemá nebo jej ve smyslu předpisů nepoužije, ohrožuje svůj život a vystavuje se nebezpečí pokuty. Ta může teoreticky činit až 2180 euro, ve většině případů však musí řidič ihned na místě zaplatit 14 euro. Většinou lze platit kromě hotovosti též kreditní kartou. dosahovat až 36 eur.

Zhruba po dobu prvních tří měsíců od zavedení tohoto opatření ovšem chtějí rakouské orgány uplatňovat metodu "informace před represí", tedy vysvětlování a domluvy namísto finančních postihů.
Originální reflexní výstražné vesty lze zakoupit v síti čerpacích stanic, v autoservisech a v obchodních domech v ceně kolem 10 euro, v nabídce jsou i dětské verze ve dvou velikostech. Rakouský autoklub dal reflexní vesty do prodeje za jednotnou cenu 2,90 euro.

V EU platí obdobný předpis i v Itálii, Španělsku a Portugalsku.
Informace: ÖAMTC (Österreichischer Automobil-, Motorrad- und Touring Club) - www.oeamtc.at

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>