Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Zadar má jednu novou velkou atrakci - mořské varhany
 
      30. května - V březnu letošního roku bylo za obrovského zájmu obyvatel Zadaru namontováno složité zařízení tzv. mořských varhan, které jsou opravdu světovým unikátem.

 
Mořské varhany mají alespoň při menším vlnobití vydávat libozvučné tóny. Inspirací byl přírodní jev, zvuky, které se v blízkosti Zadaru za určitých přírodních podmínek, tj. při alespoň menším vlnobití, ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží.

Mořské varhany se skládají z 35 trubek o různém průměru. V každé trubce je otvor, trubky jsou různě dlouhé a různý je i jejich náklon. Na nich jsou pak umístěny píšťaly, které budou vydávat 7 akordů složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami.

Varhany jsou instalovány na skalnatém pobřeží přímo ve starém městě na místě zvaném punta, což je západní špička městského poloostrova poblíž širokého schodiště, po němž se schází z nábřeží k moři. Varhany jsou zabudovány do pobřežní zdi a jsou osazeny kameny, takže vše působí velmi přirozeně a esteticky.

Při instalaci působili jako poradci odborníci ze známé továrny na varhany, firmy Heferer, kteří již provedli i první "vyladění" soustavy. Právě pracovníci této firmy spolupůsobili již při realizaci celého projektu, jehož autorem je zadarský architekt N. Bašić. Varhany čeká ještě hydraulická prověrka a konečné vyladění - všech těchto finálních prací se zúčastní významní odborníci - profesoři zadarské univerzity.

Přestože o letošních Velikonocích nebylo všechno ještě úplně doladěno, vyvolaly varhany ohromný zájem obyvatel Zadaru. Všichni se shodují v tom, že mořské varhany budou pro město velkou atrakcí.
Tvůrci mořských varhan počítali i s tím, že přírodní vlnobití často nebude dost silné, aby uvedlo v činnost systém píšťal. Varhany jsou proto koncipovány tak, aby reagovaly i na vlny, které v blízkosti varhan vznikají při vjezdu velkých lodí do zadarského přístavu nebo při výjezdu z něho. A právě v těchto místech se buduje velké přístaviště pro obrovské výletní lodě, které mají letos v Zadaru premiéru.

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>