Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Provozovatelé vodních skútrů chystají žalobu a protesty
 
      3.února - PRAHA - Česká sportovní asociace vodních skútrů se chystá podat žalobu k nejvyššímu soudu kvůli vyhlášce, která omezuje provoz skútrů na veřejných úsecích vod pouze na období mimo hlavní sezonu. Podle prezidenta asociace Miroslava Dražila je v rozporu se zákonem staré znění i novela vyhlášky, která má v únoru nabýt účinnosti.

 
"Na problém chce asociace upozornit demonstrací, kterou svolá v dubnu před budovou ministerstva," sdělil ČTK Dražil. Vyznavači rychlé jízdy po vodě chtějí přivézt své stroje k budově úřadu na autech. Protest uspořádali už loni v srpnu, více než třicítka vodních skútrů a několik člunů projela tehdy po Vltavě z pražských Modřan ke Smíchovu. Tentokrát má být demonstrace razantnější, protože má přijít víc lidí a odehraje se v dopravně vytížených Vršovicích.

"Zákaz provozu vodních skútrů platí od roku 2002 a ministerstvo životního prostředí při novelizaci vyhlášky nesouhlasilo s jeho zrušením bez náhrady," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová s odvoláním na přání a stížnosti rekreantů na hluk. Náhradou měla být povinnost provozovatelů skútrů dosáhnout pro povolení letního provozu dohody s obcí. S tímto návrhem však nesouhlasila legislativní rada vlády, protože takovou podmínku lze uložit pouze novelou zákona. Novela vyhlášky vznikla z podnětu ombudsmana Otakara Motejla. Její podobu prosadilo podle Dražila ministerstvo proti mínění nejen majitelů skútrů, ale i některých zástupců obcí a sdružení, kteří se zúčastnili jednání o její podobě. Nepřistoupilo na návrh asociace vyčlenit pro tento sport 11 lokalit mimo rekreačně nejpřitažlivější místa. Osm vodních úseků, dlouhých zhruba 600 metrů, by mělo být v Čechách a tři na Moravě. "Tyto úseky jsou mimo rekreační zóny a navíc jsou ohledně hluku naprosto optimální. Proto by vodní skútry nerušily rekreanty a nezatěžovaly obce," tvrdí Dražil.

Vyhláška z roku 2002 umožňuje skútrům plavbu vyšší rychlostí jen v období od 15. září do 15. června v době od 09:00 do 19:00 na vyznačených místech. Norma vznikla po stížnostech obyvatel obcí z okolí Orlíka a Slapů na hluk. K plavbě vyšší rychlostí než 25 kilometrů za hodinu v létě je tam podle normy nutné speciální povolení ministerstva dopravy. Odpůrcům skútrů se ale nelíbilo, že vyhláška přesně nestanovila podmínky udělení výjimky. V Česku je podle Dražila kolem 15.000 plavidel, na která se vyhláška vztahuje. V letních měsících se mohou používat na třech soukromých plavebních dráhách.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>