Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Na šest měsíců se uzavírá splitské nábřeží
 
      5. října - Od 15. října letošního roku do 1. května roku 2007 bude ve Splitu uzavřena jeho nejpopulárnější promenáda, splitské nábřeží - proslulá Riva.

 
Uzavřený prostor o rozloze 14000 m2 zahrnuje úsek nábřeží od vchodu do sklepení Diokleciánova paláce až k Marmontově ulici, včetně úzkého pobřežního pruhu směrem ke kostelu sv. Františka.
Účelem této uzávěrky je komplexní úprava nábřeží, především vybudování nových podzemních instalací, které pomohou vyřešit i starý splitský problém- odvedení sirných vod, které na samém nábřeží vytvářejí charakteristický nepříjemný zápach (v nedaleké Marmontově ulici jsou totiž proslulé sirné lázně, v nichž dobrodiní jejich sirných pramenů využíval již římský císař Dioklecián; právě blízkost těchto léčivých pramenů byla jedním z důvodů, pro které se Dioklecián rozhodl vybudovat svou nádhernou rezidenci pro abdikaci právě v Aspalathu, dnešním Splitu).

Další ze základních změn Rivy bude úplně nové dláždění, úprava stávající zeleně a nahrazení nevyhovujícího mobiliáře novým. Hlavním kritériem při všech těchto změnách bude jednak estetické hledisko, sledující mj. požadavek maximálního uvolnění blízkosti palácových zdí od zbytečného balastu tak, aby vynikla jejich monumentalita, jednak požadavek úplného zachování tradiční funkce hlavní splitské promenády.
Kolem připravované úpravy nábřeží se ve Splitu rozvinula mezi obyvatelstvem rozsáhlá diskuse, které některými svými závěry pozitivně přispěla k definitivní formě rekonstrukce.

Je pochopitelné, že uzávěrka přinese i četné problémy městu a jeho obyvatelům, které však je vedení města připraveno řešit.
Stanovený termín dokončení prací a znovuotevření nábřeží se pokládá za spolehlivý, neboť právě začátkem května se ve Splitu tradičně okázale slaví svátek sv. Domnia (Sveti Dujam nebo Duje), splitského mučedníka, který je po staletí patronem města. Součástí oslav je i každoroční slavnostní průvod po splitském nábřeží.

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>