Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Co nového?


Vědci prý objevili v Indonésii 20 nových druhů paryb
 
      5.dubna - Jakarta - Nejen hloubky oceánů, ale i tržiště mohou být místem objevů nových živočišných druhů. Dokazují to australští vědci, kteří během svého pětiletého výzkumu na indonéských rybích trzích údajně nalezli 20 nových druhů žraloků a rejnoků.

 
Od roku 2001 do roku 2006 specialisté z australské organizace pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIRO) podnikli 22 studijních cest po 11 indonéských přístavech a na tržištích vyfotografovali a odebrali vzorky z více než 130 druhů ryb. Šest z nově objevených druhů už bylo podle agentury AP popsáno v odborných studiích, 14 zbývajících na to ještě čeká.

"Indonésie má nejrozmanitější škálu žraloků a rejnoků a současně se zde loví nejvíce těchto paryb na světě, přes 100.000 tun ročně. Před tímto výzkumem však byly v našich znalostech o žralocích a rejnocích v této oblasti velké mezery," přiblížil William White z CSIRO důvody, proč se vědci zaměřili právě na největší souostroví na světě.
Přes 800 vzorků odebraných v Indonésii poté experti předali zoologickému muzeu v Cibinongu na indonéském ostrově Jáva a australské národní sbírce ryb v Hobartu k uchování a dalšímu výzkumu.

Bádání Australanů bylo součástí širšího projektu s cílem zvýšit ochranu těchto paryb v Indonésii i Austrálii. "Správné a systematické informace jsou nezbytné pro péči o žraločí a rejnočí druhy, které se rozmnožují relativně pomalu a jsou velmi zranitelné intenzivním rybolovem," vysvětlil White. "Je proto třeba založit pracoviště, které bude odhadovat růst jejich populace, hodnotit dopady jejich lovu a připravovat plány jejich ochrany," představil další záměry expertů s těmito dravci světových oceánů.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>