Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly
 
      30. června - Město Korčula - Každoročně se ve vodách u ostrova Korčuly, přímo před jedinečným stejnojmenným starobylým městem, koná rekonstrukce historické námořní bitvy, k níž došlo 7. září roku 1298 ve stejné lokalitě mezi Benátčany a Janovany o nadvládu na Jadranu.

 
Byla to velká bitva, které se účastnilo na 180 velkých plavidel - galér. Na straně benátské flotily byl velitelem A. Dandolo, na straně Janovanů L. Doria. Bitva skončila velkým vítězstvím Janovanů - bylo potopeno 18 benátských galér, zahynulo na 7000 námořníků, na 7500 jich bylo zajato. Mezi zajatci byli i významní benátští velitelé, mezi nimi i proslulý cestovatel Marco Polo, údajně korčulský rodák a velitel jedné z benátských válečných lodí. Kdyby nebylo zajetí Marka Pola v korčulské bitvě, nespatřila by asi světlo světa jeho slavná kniha Milión (Il Milione), o podivuhodnostech světa, které Marco Polo poznal a jako první donesl do Evropy zprávy o životě a zvycích na Dalekém Východě. Marco Polo, po zajetí uvězněný v janovském vězení, nadiktoval v něm tuto knihu jednomu ze svých spoluvězňů.

Rekonstrukce bitvy je vždy velkou podívanou pro obyvatele Korčuly i pro turisty. Představení začíná průvodem směřujícím do přístavu, v jehož čele jde Marco Polo spolu s oběma admirály znepřátelených stran - janovským a benátských. Pak všichni usedají na svá válečná plavidla, která v rekonstrukci bitvy "hrají" dřevěné výletní plachetnice. I jejich posádka je oblečena do historických kostýmů. Obě flotily vyplouvají před staré město, kde se v Korčulském kanálu střetnou v boji. Bitva probíhá za střelby z děl, pod oblaky hustého dýmu. Boj pak končí vítězstvím Janovanů, jejichž velitelská loď pak přistává u korčulského nábřeží. Z lodí pak vystupují vítězní janovští velitelé se zajatými Benátčany. V jejich čele jde admirál Doria, který na provaze odvádí zajatého Marka Pola do městského vězení.

Pak následuje zábavní program s hudbou, přehlídkou historické hradní stráže a dalšími zábavními akcemi. Město po dobu akce osvětlují pochodně, což přispívá k jedinečné atmosféře tohoto krásného starobylého města. Ve stáncích a restauracích se nabízejí jídla, s nimiž Evropu po návratu z Východu seznámil právě Marco Polo, např. špagety nebo zmrzlina, mnohá jídla jsou ochucena kořením, před putováním Marka Pola do Orientu zcela neznámým.

Zájemci si mohou koupit i pozoruhodné suvenýry, např. pamětní minci, které se razí před domem Marka Pola a mají na reversu jeho portrét a na aversu siluetu Korčuly. K zajímavým suvenýrům patří cizokrajné koření, voňavky, drahokamy, hedvábí.

Rekonstrukcí tohoto historického námořního střetnutí je vždy slavnostně zakončena hlavní turistická sezóna na ostrově.Je zajímavé, že letní turistickou sezónu otevírá na Korčule v posledním květnovém týdnu zajímavá podívaná návratu Marka Pola z jeho asijského putování.

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>