Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Český výzkum potvrdil, že mořská voda pomáhá dětem s nachlazením
 
      20. února - Chicago - Nosní sprej z mořské vody zmírňuje u dětí symptomy nachlazení a snižuje u nich pravděpodobnost návratu nastuzení. Vyplývá to ze studie českých vědců, kterou zveřejnila odborná americká revue Archives of Otolaryngology.

 

Lékaři z brněnské fakultní nemocnice vedení Ivem Šlapákem zjistili, že sprej z vody Atlantského oceánu zmírnil u dětí od šesti do deseti let projevy nachlazení rychleji, než když používaly jen běžné léky. Stejně tak se u těchto dětí méně nachlazení vracelo.
Příčinou může být fakt, že slaná voda lépe čistě mechanicky čistí nos od hlenu, nebo také mohou hrát významnější roli stopové prvky ve vodě, uvedl Ivo Šlapák. Připustil ale, že přesný důvod, proč roztok ze slané vody takto funguje, není jasný.

Výzkum zaplatila společnost Goemar Laboratoires La Madeleine ve francouzském přístavu Saint-Malo. Firma vyrábí nasální sprej z mořské vody Physiomer, který byl při studii použit.
Podle autorů studie se roztoky z mořské vody často zmiňují jako lék na nachlazení, ale zatím se téměř vědecky nezkoumalo, zda fungují.
Brněnští vědci si vybrali 390 dětí s nekomplikovanými příznaky nachlazení nebo chřipky. Část dětí dostávala po 12 týdnů standardní léky, například přípravky uvolňující zahlenění v nose. Další děti dostávaly ty samé léky a k tomu nosní sprej z mořské vody.
Tato skupina aplikovala sprej z mořské vody nejprve šestkrát denně a v druhé fázi třikrát denně. Děti používající mořskou vodu měly při druhé kontrole méně ucpaný nos než ostatní. Osm týdnů po začátku výzkumu měly méně často kašel, ucpaný nos či bolavý krk, než skupina užívající jen standardní přípravky.

Zpráva byla zveřejněna dva dny poté, co americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) oznámil, že děti mladší dvou let by neměly dostávat bez předpisu léky proti kašli a nachlazení. FDA nicméně ještě nerozhodl, zda standardní přípravky proti nachlazení prodávané bez předpisu jsou vhodné pro starší děti. Rozhodnutí by mělo padnout do konce roku.

Americká pediatrická akademie také tvrdí, že léky proti kašli a nachlazení jsou pro děti do šesti let neúčinné a mohou být riskantní.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>