Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Co nového?


Z někdejší Titovy luxusní jachty se stane v Chorvatsku muzeum
 
      Záhřeb 25. května - Z plovoucí rezidence zakladatele poválečné Jugoslávie Josipa Broze Tita se stane v Chorvatsku muzeum.

 
Přístavní město Rijeka v minulém týdnu zakoupilo v soudní dražbě 116 metrů dlouhé plavidlo Galeb (Racek) za 108.000 eur (asi 2,9 milionu korun).

Galeb, někdejší Titova chlouba, byla v minulosti jednou z nejluxusnějších jachet světa. Tito na její palubě hostil politiky i celebrity z celého světa. Plavili se na ní mimo jiné hollywoodská legenda Elizabeth Taylorová, italská herečka Sophia Lorenová, egyptský prezident Gamál Abdan Násir či britský ministerský předseda Winston Churchill.

Historie plavidla sahá do roku 1938, kdy vstoupila do služeb italského námořnictva. V roce 1943 ji získalo nacistické Německo a přestavělo ji na minonosku s názvem Kiebitz (Čejka), o rok později byla loď v Rijece potopena. Později byla vyzvednuta a přestavěna na luxusní jachtu.

Před devíti lety zakoupil Galeb řecký rejdař John Paul Papanicolau, který chtěl loď přestavět na luxusní výletní loď. Neměl ale dostatek peněz a loď mu chorvatské úřady zabavily.

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>