Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Jihomoravský vodním záchranářům chybí peníze
 
      Brno 19. srpna - Jihomoravští vodní záchranáři mají kvůli výrazně nižším příjmům finanční problémy, chybí jim peníze na činnost.

 
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) po dnešním jednání se záchranáři slíbil, že rada předloží zastupitelstvu návrh na poskytnutí mimořádné podpory 200.000 korun. "Pomohlo by nám to, naše potíže jsou nyní skutečně existenční," řekl dnes ČTK jednatel vodních záchranářů Stanislav Hrdlička.

Vodní záchranná služba nepodléhá státu, funguje jako složka Českého červeného kříže. Na jižní Moravě potřebuje k činnosti každý rok asi 1,2 milionu korun. Nyní však jsou záchranáři v minusu, mají nezaplacené pohledávky. Důvodem je to, že letos odpadla velká část vedlejších příjmů, které záchranáři získávají především za dohled při různých kulturních a sportovních akcích, při potápění nebo průzkumech vodních ploch.

Chybí také peníze od sponzorů. "Bohužel nejsme fotbalový klub s nějakými slavnými hráči, ale služba veřejnosti," konstatoval Hrdlička. Jen na Nových mlýnech a v okolí mají záchranáři až 600 zásahů ročně. Podle Hrdličky navíc mají čím dál více práce, především kvůli rozmachu různých adrenalinových sportů a volnočasových aktivit u vody.

Podle Haška vodní záchranáři pracují dobře a podporu si zaslouží. "Mohou se o tom přesvědčit obyvatelé i návštěvníci kraje při desítkách zásahů na vodních plochách. Naposledy například při nedávném pátrání po utonulém na Novomlýnských jezerech. Kromě toho služba organizuje řadu významných sportovních akcí," uvedl Hašek.

Problémy vodních záchranářů vznikají podle hejtmana především proto, že služba nemá status a financování upravené zákonem. Podobně na tom byla donedávna i Horská služba. Hašek navrhne zastupitelstvu, aby kraj prosadil změnu zákonů prostřednictvím své zákonodárné iniciativy. Přípravou nového zákona se podle něj bude v říjnu zabývat také Asociace krajů ČR.

"Rok 2010 vidím jako přechodné období, ve kterém se bude projednávat zákon v legislativním procesu. Proto navrhnu přechodné financování Vodní záchranné služby v Jihomoravském kraji z krajského rozpočtu formou provozní dotace," uvedl hejtman. Zákon by podle něj mohl platit od roku 2011.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>