Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Plavby


Čínští mořeplavci možná objevili Ameriku?
 
      Téměř 100 let před Kolumbem a Magallanesem podnikli čínští dobrodruzi dvouletou cestu kolem světa, při níž důkladně prozkoumali americký kontinent.

 
Ve své nové knize "1421: Rok, kdy Čína objevila Ameriku" to tvrdí britský spisovatel Gavin Menzies. Menzies původně 10 let sbíral podklady ke knize o čínském císaři Ču Tim a mongolském krutovládci Tamerlánovi, kteří podle něj svým způsobem přispěli k dokončení stavby dvou monumentálních čínských památek - Velké čínské zdi a pekingského Zakázaného města.

Bývalý velitel ponorky britského námořnictva Menzies však při svých bádáních narazil na portugalskou mapu z roku 1424, která znázorňovala ostrovy v Karibiku. "Zde byl důkaz, že celý svět byl zmapován 70 let před Kolumbem. Kým?" zajímalo Menziese. "Podíval jsem se do dalších map a zjistil, že se jedná o Číňany. Tak jsem práci na původní knize opustil a začal novou," říká. Menzies zahajuje své dílo malým exkurzem do historie. Podle jeho knihy vyslal roku 1421 čínský císař Ču Ti flotilu tvořenou obrovskými džunkami a podpůrnými plavidly, jež měla dopravit zpět do vlasti delegáty, kteří se zúčastnili slavnostního otevření Zakázaného města, a zároveň měla probádat nezmapované dálné kraje a přivézt odtud dary.

Menzies upozorňuje, že se Číňané v témže roce setkali s benátským obchodníkem Niccolo da Contim v západoindickém obchodním centru Kalikat. Conti zhotovil podrobný záznam této schůzky, v němž prý mimo jiné doložil skutečnost, že čínské džunky obepluly jihoafrický mys Dobré naděje a zamířily k západu do neznámých končin. Menzies se proto zaměřil na hlubší zkoumání čínských obchodních cest a podle svých slov po celém světě nalezl při pobřežích milníky s nápisy vytesanými v řadě asijských jazyků. Na americkém kontinentě pak jeho teorii podpořily údajně nálezy potopených čínských džunk, které svědčí o přítomnosti čínsky mluvících mořeplavců v předkolumbovském Novém světě.Menzies rovněž na základě literárních zdrojů tvrdí, že první Evropané na americkém kontinentu nalezli čínská kuřata, rýži, čínský porcelán a jadeit i čínsky mluvící obyvatelstvo.

Poté, co Menzies představil výsledky své studie veřejnosti, se mu prý ozvalo množství odborníků i laiků z celého světa. "Třeba jeden farmář z kalifornského Sacramenta mi zavolal a prohlásil: Mám za domem čínskou džunku z předkolumbovského období. Moje rodina už o ní ví 50 let," vykládá Menzies. Výzkumy podle Menziese farmářova slova potvrdily. Kniha o cestě čínských mořeplavců do Ameriky vzbudila v odborných kruzích i mezi laickou veřejností smíšené, spíše však skeptické ohlasy. Odborník na čínskou historii Louise Levathes kupříkladu Menziesovy závěry odmítá. "Bohužel neobjevil nic nového. Jen vše představil tak neuspořádaně, že nemáte ponětí o tom, co se děje, ani o časovém rámci," říká. Dílo se nicméně již dostalo mezi nejlépe prodávané knihy v USA a v Británii a nepochybně podnítí nová bádání v tomto oboru, píše se na internetových stránkách CNN.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>