Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Plavby
Kapitán obviněný z potopení ruské ponorky vypovídá o nedbalosti
 
      O nedbalosti oficiálních míst, která údajně zavinila osudné potopení vyřazené jaderné ponorky letos v srpnu v Barentsově moři, vypovídá v interview zveřejněném v dnešním vydání listu Kommersan ruský námořní kapitán Sergej Žemčužnov.

 
Kapitán druhého stupně Žemčužnov, který byl odpovědný za přesun jaderné ponorky K-159, určené k demontáži, ze základny Gremicha do doku ve městě Poljarnyj, byl vzápětí po neštěstí sesazen. Podle vlastních slov si byl dobře vědom potenciálního nebezpečí, musel prý ale plnit rozkazy svých nadřízených. Devět z deseti námořníků na palubě přišlo o život poté, co se za bouře utrhly čtyři pontony, na kterých byla ponorka tažena; ta se pak převrátila a klesla do hloubky 170 metrů. Žemčužnov, který řídil přesun plavidla z paluby vlečného člunu, listu Kommersant sdělil, že použité pontony pocházely ze 40. let a unikal z nich vzduch. Kromě toho byly narychlo přivařeny k rezivějícímu trupu ponorky, který podle něj "nebyl silnější než fólie".

"Jako důstojník jsem neměl příležitost projevit osobní názor a musel jsem plnit příkazy," dodal. Velitel ruského vojenského námořnictva admirál Vladimir Kurojedov prohlásil, že velitelé Severní flotily porušili bezpečnostní pravidla, což vedlo k potopení ponorky. Dali podle něj povolení k přepravě ponorky do doku i přes špatné předpovědi počasí. Vlečná loď se též prý pohybovala rychleji, než povolují oficiální instrukce. I poté, co se při bouři ponorka odtrhla od pontonů a nahnula se k zádi, nedali velitelé, kteří byli o situaci okamžitě informováni, pokyn k evakuaci z ponorky, jež se o hodinu a půl později potopila, dal se v září slyšet Kurojedov. Žemčužnov podle vlastních slov opakovaně informoval o vývoji situace velení Severní flotily, to však reagovalo liknavě. "Měl jsem dojem, že velitelé prostě nevěřili, že by se této vyřazené ponorce mohlo něco přihodit," řekl Kommersantu. Uvedl také, že dal posádce pokyn, aby se připravila na evakuaci, a pokud by se ponorka začala potápět, aby ji okamžitě bez dalších příkazů opustila. Prezident Vladimir Putin odvolal velitele Severní flotily Genadije Sučkova, jediný, kdo však čelí trestnímu obvinění, je právě Žemčužnov.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>