Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Co nového?
Jachtařské cíle při jižním pobřeží Hvaru
 
      21.06.04 Ti, kdo chtějí opravdu užít toulek na plachetnici po Jadranu přijíždějí obvykle před a po turistické sezóně. Vždyť jachtařská sezóna je podstatně delší než ta turistická.

 
V hlavní turistické sezóně je sice možné najít mnohá odlehlá krásná místa, ale ta vyhlášená jsou úplně přeplněna. Pokud vám však nejrůznější důvody nedovolí vzít si dovolenou jinak než v hlavní sezóně, máme pro vás několik typů, kde si i v té době můžete užít klidu a pohody na moři.

Jižní pobřeží Hvaru

K takovým místům patřila zatím východní polovina ostrova Hvar. především jižní pobřeží. Od malého letoviska Zavala je směrem na východ spousta nevelkých zátok neobydlených a příjemných, kde můžete kotvit na poměrně značné hloubce (mezi 5 až 12 m), aniž by se tu tísnilo příliš mnoho dalších lodí. Jsou to např. zátoky Črvanj, Medvidina, Srhov Dolac, Skozanje, Smarska, Smokvina, Zaglav, Leprinova, Mrtinovik, Prapratna a další, jsou vesměs neobydlené. Na severním pobřeží patří k nejpříhodnějším místům zátoka Bristova s maličkou osadou a zátoka Pokrivenik (tady je i příjemná restaurace).

Nebo je možné zkusit návštěvu ostrůvku Šćedro , který leží poměrně blízko pobřeží, proti obci Zavala při jižním pobřeží Hvaru (foto a popis ostrůvku je u výletů ze Zavaly). Je však třeba vzít na vědomí, že Zavala vyrostla z někdejší idylické maličké osady ve velmi navštěvovanou prázdninovou vesnici se spoustou nových soukromých ubytovacích zařízení a s pravidelnou přepravou zájemců o vodní sporty na ostrov Sćedro (čluny kotví u mola v Zavale), takže klidu si mohou jachtaři užít spíš na okraji sezóny. Navštěvují se především zátoky na severním pobřeží ostrova, zátoka Lovišće (nejlépe je uvázat lano na břeh, kde jsou dvě pacholata a několik dřevěných kůlů, některé vyvazovací bóje jsou špatně zakotveny), nebo zátoka Manastir, kde jsou mj. zříceniny kláštera ze 16. stol.

Ze zátok na jihovýchodě ostrova je nejpříhodnější zátoka Čarnjeni (neobydlená), dále vesnice Ivan Dolac a Sveta Nedjelja, západně od Zavaly. Čím blíž však k hlavnímu letovisku ostrova, městečku Hvaru, tím se i malé vesničky mění v živá letoviska se spoustou návštěvníků, ať již jde o Dubovicu Zarače či Milnu. V žádném případě by si neměla posádka jachty ujít prohlídku města Hvaru nebo návštěvu Paklených ostrovů (Pakleni otoci) - popis je u výletů z města Hvar. Jenom je třeba vzít na vědomí, že tato oblast patří k nejfrekventovanějším a nejnavštěvovanějším ostrovním cílům na středním Jadranu.

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>